Доколку сакате да го зајакнете имунитетот на природен начин, овој сок е одлично решение бидејќи содржи голема доза на здрави состојки како витамин Ц.

Направете домашен сок од само пет состојки и нема да мора да купувате тоа што има адитиви и шеќер!Потребни ви се цвекло, зелени јаболка, моркови, лимон и ѓумбир!Ставете ги состојките во мешалка и добро измешајте. Бидејќи цвеклото може да биде влакнесто, можете да го цедите и сокот или да го пиете како смути.Овој сок е вистинска бомба за имунитет, бидејќи содржи антиоксиданти кои имаат антиинфламаторно дејство. Се бори против симптомите на настинка, а исто така се препорачува за луѓе кои имаат анемија или ревматоиден артритис.

Една чаша од овој сок ќе содржи калиум, витамин А, витамин Ц, потоа Б6 и Б9, како и други здрави состојки кои го зајакнуваат имунитетот и му помагаат дури и на црниот дроб да се исчисти од токсините.Прочитајте која е најголемата грешка што секој ја прави со витамин Ц и што ќе се случи ако претерате со додатоци на витамини!

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *